Przychodnia
ul. Mickiewicza 8,
Przychodnia
ul. Leśna 23,

Pracownia mammografii cyfrowej

Mammografia to badanie radiologiczne piersi. Jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, wykorzystującą promienie rentgena, obrazującą zmiany w obrębie gruczołu piersiowego. Mammografia piersi jest to jedno z najważniejszych badań przesiewowych, które znacząco wpływa na zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka piersi.

Mammografia to badanie profilaktyczne, które powinno być wykonywane:

  • u kobiet po 50 roku życia – co dwa lata (w ramach programu profilaktycznego)
  • u kobiet przed ukończeniem 50 roku życia – wg wskazań lekarskich.

Mammografia jest wskazana u młodszych pań (tj. przed 40 rokiem życia), jeśli znajdują się one w grupie zwiększonego ryzyka.

Wskazania do mammografii

Mammografia to podstawowe badanie tkanek miękkich gruczołu piersiowego szeroko stosowane w celu wczesnego rozpoznania i wykrycia (np. guzków, nawet tych o wielkości ok. 0,5 cm) oraz tzw. zmian bezobjawowych.

Przeciwskazania do mammografii

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do mammografii jest ciąża pacjentki. Dla kobiet w ciąży alternatywą pozostaje wykonanie badania USG.

Jak wygląda badanie mammograficzne?

W trakcie badania urządzenie dociska pierś, dzięki czemu pozostaje ona unieruchomiona i uzyskujemy jej dokładny obraz. Badanie wykonywane jest na stojąco, każda pierś osobno. Kobieta czuje ucisk i związany z nim dyskomfort, przez co badanie może być lekko bolesne.

Przygotowanie do mammografii

Badanie nie wymaga specjalistycznego przygotowania.

Optymalnym momentem na przeprowadzenie badania u kobiet miesiączkujących jest I faza cyklu miesiączkowego, występująca około 10. dnia cyklu (wtedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk).